Dlaczego nie należy malować ścian w biurze na biało?

Z najnowszych badań przeprowadzonych na Uniwersytecie w Teksasie przez wybitnego naukowca Nancy Kwallek wynika, że kolory występujące w miejscu pracy nie tylko wpływają na nasz nastrój, ale również na produktywność.

shutterstock_557165881

Nancy Kwallek poddała badaniom trzy grupy osób. Wszyscy musieli wykonać te same prace biurowe, natomiast każda z grup robiła to w innym pomieszczeniu – ściany pierwszego z pomieszczeń były pomalowane na czerwono, drugiego na biało a trzeciego na jasno-niebieski kolor.

O ile u osób wykonujących swoje zadania w pokoju pomalowanym na czerwono zaobserwowano nadmierne rozproszenie uwagi i impulsywność, to jednak Ci pracujący w białym pokoju popełnili najwięcej błędów. Najlepsze wyniki uzyskał grupa pracująca w jasno-niebieskim pokoju.

Dlaczego kolor biały może negatywnie oddziaływać na naszą pracę? Według Nancy Kwallek jest on zbyt sterylny i surowy przez co hamuje wzrost produktywności.

shutterstock_270090965

Kwallek przeprowadziła również badania dotyczące preferencji pracowników odnośnie kolorów występujących w ich wnętrzach biurowych. 90% badanych przyznało, że najbardziej lubi pracować w pomieszczeniach zaaranżowanych w niebieskich lub niebiesko-zielonych odcieniach.

Dla kogo jaki kolor?

Naukowcy z Uniwersytetu w Kolumbii Brytyjskiej (UBC) donoszą, że w otoczeniu czerwieni najbardziej wydajnie pracowały będą osoby zorientowane na szczegóły – zajmujące stanowiska badawcze, pracownicy biur obsługi klienta, doradcy finansowi, księgowe etc.

Według UBC kolor niebieski jest idealny dla osób pracujących w branżach kreatywnych. Kolor ten uspakaja, poprawia komunikację, wzmacnia więzi międzyludzkie, buduje zaufanie i pobudza efektywność w pracy. Naukowcy dowiedli, że kolor niebieski otwiera umysł na nowe pomysły, więc szczególnie polecają go do pomieszczeń, w których prowadzone są firmowe burze mózgów.

Wielu dekoratorów wnętrz do sal konferencyjnych rekomenduje kolor żółty. Według naukowców z UBC to błąd. Nie ulega wątpliwości, że kolor żółty jest optymistyczny i działa stymulująco, ale jeśli jest go w pomieszczeniu zbyt wiele, powoduje on niepokój.

490253c5__500_9cb914a81c98ea93553a603ff43d4164

Zgodnie z badaniami opublikowanymi w Biuletynie Psychologii i Psychologii Społecznej najlepszy dla branż związanych z innowacyjnością jest za to kolor zielony. Ma działanie uspakajające, spontanicznie buduje harmonię i równowagę.

Unikajmy czystych szarości!

Doradcy z zakresu psychologii kolorów z londyńskiej firmy Color Affects ostrzegają, że w biurach powinniśmy unikać szarości będących połączeniem wyłącznie koloru białego i czarnego. Takie kolory bowiem obniżają morale pracowników, nasilają stany depresyjne i spowalniają codzienny rytm pracy.

Aby uniknąć tych negatywnych bodźców wystarczy zastosować szarości z domieszką innego koloru np. niebieskiego, czerwonego, żółtego czy zielonego.

Źródło: Fastcompany