Najnowsze trendy w aranżacji biur w 2017 roku

Czy istnieje recepta na to, jak osiągnąć i utrzymać przewagę konkurencyjną w tak dynamicznie zmieniających się realiach społecznych i biznesowych? Jak nie mnożyć kosztów jednocześnie inwestując w technologię, która motywowałaby pracowników do osiągania co raz to lepszych wyników. 

Kolekcja krzeseł Zoo - Profim

Kolekcja krzeseł Zoo – Profim

Od kilku lat obserwujemy pewien trend w strategii rozwoju biznesowego firm. Mowa oczywiście o wykorzystywaniu potencjału jakim jest odpowiednio zaprojektowana przestrzeń do pracy, która realnie poprawia dynamikę i wydajność pracy.

Moda przemija, styl pozostaje

Styl skandynawski, beton architektoniczny, naturalne pastele lub żywe, energetyczne kolory – trendy w projektowaniu przestrzeni biurowych zmieniają się z roku na rok a tak naprawdę ich wpływ na wydajność pracy jest znikomy. Oczywiście każdy chce spędzać czas w modnym, estetycznym biurze, ale to, co liczy się naprawdę to ścisła integracja projektu ze strategią biznesową firmy.

Oczekiwania względem architektów ciągle rosną – właściciele firm wymagają od nich nie tylko projektów odzwierciedlających obecnie panujące trendy, ale przede wszystkim głębokiego zaangażowania w poznanie struktury firmy, jej potrzeb i trybu pracy. Aranżacja przestrzeni powinna odzwierciedlać charakter, styl i wartości – jednym słowem „DNA” firmy.

Stół Bjorn - Signal

Stół Bjorn – Signal

Idealne miejsce pracy

W 2017 roku i dalszej przyszłości największe znaczenie będzie miała jakość powietrza, naturalne światło, które nie męczy wzroku, odpowiednia temperatura, dobra akustyka i ergonomia. Według ekspertów te 5 aspektów może zwiększyć satysfakcję pracowników aż o 30% i w konsekwencji obniżyć też absencje w pracy.

Równie ważne będzie zapewnienie pracownikom intymnych przestrzeni, w których można porozmawiać przez telefon, spotkać się w kameralnym gronie i omówić ważny projekt lub w ciszy i spokoju przygotować prezentację. Prognozuje się, że w przyszłości architekci będą odchodzić od otwartych przestrzeni typu open space na rzecz cichych zakątków, które pozwalają się skoncentrować i tym samym bardziej wydajnie wykonywać przydzielone zadania. Firmy, które zdecydują się na pozostanie przy open space’ach będą miały do dyspozycji takie rozwiązania, jak budki telefoniczne, które można ustawić wewnątrz biura czy ścianki akustyczne, które świetnie wydzielą intymną przestrzeń pracowniczą.

Treehouse - Bejot

Treehouse – Bejot

Co będzie modne w 2017 roku?

Im bardziej przyspiesza nasz świat, tym bardziej potrzebujemy równowagi i spokoju – a jak wiadomo, nic tak nie koi zmysłów, jak naturalne kolory i tekstury, odcienie szarości, zieleń, surowe drewno, mchy, paprocie, woda i szkło. Idealnym dopełnieniem takich aranżacji będą żywe kwiaty i rośliny, które pomogą złapać oddech i obudzić energię życiową. Projekty nowoczesnych wnętrz w 2017 roku będą inspirowane naturą – pisaliśmy o tym, w artykule o Biofilic Design (link).

W najbliższych latach utrzyma się też tendencja do tworzenia tzw. „udomowionych” przestrzeni. Od jakiegoś czasu obserwujemy silną zmianę nawyków pracowniczych. Dyrektorzy co raz częściej pozwalają pracownikom na pracę zdalną a jeszcze częściej pracownicy zabierają pracę do domu. To sprawia, że granice między prywatną przestrzenią a miejscem pracy zaczynają się zacierać – można powiedzieć, że firma jest naszym drugim domem.

Aby wprowadzić domową atmosferę do biura wystarczy połączyć meble biurowe z domowymi. Duże znaczenie ma również wybór odpowiednich materiałów – w nowoczesnych projektach wykorzystuje się głównie drewno, bawełnę, płótno, len, skórę, kamień, stal i odsłonięty beton. Równie ważne są dodatki takie, jak lampy, fotele bujane, huśtawki, pufy, dywany, poduszki czy zasłony. Stworzenie domowej atmosfery w biurze ma na celu zredukowanie stresu, polepszenie samopoczucia i efektywności pracowników.

Meble modułowe Link - Signal

Meble modułowe Link – Signal

2017 rok będzie też początkiem złotej ery mebli modułowych, które łatwo dostosować do nowych i zmieniających się wymagań. Meble modułowe umożliwiają dowolną aranżację w zależności od funkcji i wielkości wnętrza.

Na rynku pojawia się co raz więcej mebli modułowych, które można wykorzystać do aranżacji przestrzeni pracowniczych – miękkie fotele, sofy, stoły i stoliki, biurka czy pufy. Niektóre z nich są wyposażone w tapicerowane blendy, które pozwalają na wydzielenie prywatnych stref oraz wyciszenie miejsca pracy.

Agnieszka Śliwińska/Lobos Meble Biurowe